Meralco Power Lab Tour

Let’s go look around the Meralco Power Lab with Alfred Iporac. Here they educate people on how to save power and money, by using modern technology.

The orange tag program allows manufacturers or brands to submit their appliance and have it tested by Meralco. Meralco will then issue an orange tag that tells consumers how much it costs to operate so they can estimate their monthly electricity bill.

Depending on the appliance, the orange tag might tell you how much it costs to run per hour, per day or per use. E.g. a fan might be per hour but a washing machine might be per load which includes a full wash and spin cycle.

One example would be using CFL or LED bulbs instead of incandescent bulbs. Technology has evolved and while the purchase price of an incandescent bulb is lower, the cost of operating it every day will quickly add up to much more than you originally saved.

Other comparisons would be CRT or Plasma TVs vs. modern LED televisions and the power savings you gain by using an inverter-type aircon or refrigerator.

We also take a very quick look at their ongoing test of a 6kW ‘residential style’ solar panel system which includes a hybrid inverter from SolaX and a lithium-ion battery bank from LG Chem.

Part 2

Let’s continue our tour of the Meralco Power Lab, managed by Alfred Iporac. Here they test appliances and show consumers how much power it will cost to operate them at home.

Manufacturers and brands can submit their appliance to Meralco for testing and will be issued with an Orange Tag that gives important information to consumers. You’ll find these tags on appliances inside hardware shops, appliance stores and so on.

The orange tag allows consumers to immediately know how much it will cost to run the appliance, whether it’s per hour or per task. For example in the case of a washing machine, the tag will let the consumer know how much it will cost them for a full wash and spin cycle.

These orange tags allow you to know upfront how much it will cost and to compare different products against each other.

One example would be using CFL or LED bulbs instead of incandescent bulbs. Technology has evolved and while the purchase price of an incandescent bulb is lower, the cost of operating it every day will quickly add up to much more than you originally saved.

Other comparisons would be CRT or Plasma TVs vs. modern LED televisions and the power savings you gain by using an inverter-type aircon or refrigerator.

SUPPORT ME: If you enjoyed this video, please remember to give a LIKE and click here to subscribe to my channel – http://www.youtube.com/subscription_center?add_user=philstuffs

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *